pondělí 20. února 2017

Názorokec #13: Zloděj blesku (Rick Riordan)

Jmenuji se Percy Jackson.
Do teď jsem si myslel, že jsem obyčejný kluk, kterého čeká vyhazov ze školy. Zjistil jsem ale, že můj otec je bůh z Olympu. Moje učitelka se proměnila v krvavou příšeru a kamarád je Satyr. Všichni na mě mají spadeno a podezřívají mě z krádeže blesku, zbraně mocného boha Dia. Musím dokázat svou nevinu a najít ukradený blesk a s ním i zloděje. Pomůžeš mi? 
Bude to ale nebezpečné, tak neříkej, že jsem tě nevaroval.

Název: Zloděj blesku
Autor: Rick Riordan (Goodreads, ČBDB)
Série: Percy Jackson a Olympané (1. díl z 5)
Originální název: The Lightning Thief
Rok vydání: 2005 (v ČR 2009)
Počet stran: 399
Nakladatelství: Fragment
Překlad: D. Chodilová


Názorokec


Percy Jackson. Dvanáctiletý kluk, průšvihář, vyhozen z každé školy, do které vkročil. Koho by bylo napadlo, že Percy je ve skutečnosti jen napůl člověk a zbytek jeho já je božské? A kdo by si kdy vůbec pomyslel, že jej bohové z mýtů a legend, kteří jsou živí až až, považují za zloděje nejmocnější zbraně světa, tedy Diova mistrovského blesku? Percyho rozhodně ne. A přesto ho postihl tento nemilý osud. Pifku na něj má nejen Zeus, vládce bohů, ale třeba i Hádes a jeho armáda nestvůr, což tedy tak trochu komplikuje jeho výpravu, na které ho provází jeho kamarád satyr a dvanáctiletá Annabeth, dcera Athény. Účelem oné výpravy přes celé Spojené státy až do Podsvětí je najít a navrátit Diův blesk do deseti dnů, aby se zabránilo třetí světové. Brnkačka, kdyby vás každou chvíli nenapadaly nesmrtelné příšery, které v legendách zůstat měly, že jo.

Pro srovnání anglické obálky
Příběh je psaný v ich-formě z pohledu Percyho, který ke čtenáři přímo promlouvá, díky čemuž je pozlacen vtipnými poznámkami. Není nouze ani o komické situace, které se mohou stát jenom hlavním hrdinům fantasy knih pro mládež. Nebyla ni chvíle, kdy bych si zoufalou nudou okusovala vlasy, z čehož usuzuji, že kniha byla napsána vážně brilantně. Ne že bych tedy doporučovala spoléhat se na můj vkus, vzhledem k tomu, že si dokážu vychutnat v případě knižní nouze klidně i reklamní leták Kauflandu.

Postavy byly sympatické až na ty chvilky, kdy se zamotaly úplně zbytečně do nějakého průšvihu. Trocha zdravé podezíravosti by jim neuškodilo, bereme-li v potaz to, že po nich šel vládce podsvětí. Na druhou stranu, to, že přešly Severní Ameriku celkem bez úhony během 4 dnů, je obdivuhodné.

A vůbec, hlavní téma ještě více podpořilo mé už tak bezmezné nadšení. Protože řecká mytologie. A Podsvětí. A Hádes. A Medúza. A... Dobře, chápeme se.

Potřebuji 2. díl. Potřebuji vědět, kam zmizela „skutečná záporná postava" (přece bych to nemohla vyspoilerovat!). Potřebuji vědět, jestli Hádes nakonec zvýšil Charónovi plat. Potřebuji dalšího Percyho Jacksona. Potřebuji pokračování. Nutně.


„Braccas meas vescimini!"

0 komentářů:

Okomentovat

Díky za koment! Jsi úžasný člověk!